Dil Öğrenirken Yapılan Hatalar

Eskilerin bir sözü vardır “Bir lisan bir insan”. Dil öğrenmek insana yepyeni bir hayat kazandır. Ancak dil öğrenmek özellikle Türkiye’de maalesef insanların zihninde ‘büyük bir mesele’ olarak kabul görmüştür.

Günümüzde dil öğrenmek için insanlar çok fazla çaba sarf ediyorlar. Çünkü dil, özellikle de İngilizce dünyada kabul edilen evrensel dil haline geldiği ve dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir dil olduğu için zorunlu bir ihtiyaca dönüşmeye başlamıştır. İş dünyasında, akademik dünyada, eğitim alanında, sağlık sektöründe ve daha akla gelmeyen her türlü alanda İngilizce hakim dil olmuştur. Bunun için de başarıya giden yol dil öğrenmekten geçmektedir. Ancak sadece gramer öğrenerek veya sadece kelime ezberleyerek dil eğitimine yönelmek tam anlamıyla fiyasko sonuçlar elde edilmesine neden olur. Vakit boşa harcanır, boşa emek verilir, zihin boşa yorulur. Dil öğrenirken pek çok hata yapılır ve sonuç olarak hedef dili seneler geçse de uzun yıllar özel eğitimler alınsa da bir türlü öğrenilemez. Dil öğrenirken yapılan hatalar en önemlisi de çokça vakit kaybına neden olur. Sürekli aynı şeyin tekrarlanması, eğitimler alınıp dönütler alınamaması da bir süre sonra öğrenilmiş çaresizliğe dönüşür ve insan beyni için dil öğrenmek artık ‘imkânsız’ ifadesini kabullenir.

İnsanlar dil öğrenirken nasıl hatalar yapar?

 

 

1-) Dil dört ana beceriden oluşur. Okuma, dinleme, yazma, konuşma. Bunların hepsinin temelinde de anlama becerisi yer alır. Dil öğrenen insanların başlı başına yaptığı en büyük hata da sadece tek bir beceriye yönelmek ve başarısız sonuçlar almaktır. Bir dili öğrenebilmek için önce dinlediğini anlamak, sonra okumak ve okuduğunu anlamak, ardından yazma alanında kendini geliştirmek ve son olarak da pratiğe dökerek konuşabilmek sırasıyla mutlaka uygulanması gereken kurallardır. Bizler dil eğitimi alırken sadece gramer yapılarına odaklanıyoruz veya sadece kelime ezberi yapıyoruz. Dolayısıyla da eksik kalan beceriler tamamlanmadığından dil eğitimimiz de yarım kalıyor.

 

 

2-) İkinci hata ise dilin yapısının çözülememesi, Türkçe dil bilgisi yapısına uygun gramer çalışılmasıdır. Her dilde farklı bir dil bilgisi yapısı vardır. Türkçenin yapısına göz attığımızda Türkçenin sondan eklemeli şekilde yapılandığını görüyoruz. Ancak İngilizce ön-ekli bir şekilde yapılanır. İngilizce öğrenirken bu yapıya hakim olmak öncelikli şarttır. Ancak yapılan en büyük hatalardan birisi de aslında budur. Türkçeymiş gibi düşünerek yapıyı zihnimize oturtamayız ve yeni bir dilin varlığını zihnimize kabul ettiremeyiz. Böylece baştan daha yeni bir dil öğrenmeyi reddederiz.

 

 

3-) Dil eğitiminde yapılan bir başka hata ise eğitimi sadece hayatımızın küçük bir bölümüne adapte etmeye çalışmaktır. Yukarıda anlattığımız gibi dilin yapısının zihin tarafından kabul edilmesidir. Bunun için yapılması gereken de öğrenilen hedef dili hayatın her noktasına adapte etmektir. Hayatımızda en sık kullandığımız yerlere İngilizce notlar yazmak veya kullandığımız elektroniklerin dilini İngilizceye çevirmek dil eğitimi hayatımızın farklı alanlarına adapte etmemize de yardımcı olur. Böylece zihnimiz yeni dilin yapısını, yeni yabancı kelimeleri daha hızlı kabul eder ve dil öğrenmek daha kolay hale gelir.

 

 

4-) İhtiyaca yönelik eğitim almak veya kendimizi ihtiyaçlarımıza yönelik eğitmek de dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Örneğin akademik çalışacak insanların daha çok yazma ve okuma becerilerine yönelmesi gerekirken yurtdışı seyahatlerine önem verenlerin konuşma ve dinleme becerilerine yönelmesi daha hızlı bir gelişim sağlayacaktır. Önce hedeflerimizi belirlemek sonra hedefe yönelik çalışmak doğru adım atmak, dil öğrenmek için çok önemlidir.

 

Yeni bir dili öğrenirken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Her birine dikkat ettiğimiz taktirde ve çok çalıştığımızda öğrenmek istediğimiz dili kolaylıkla öğrenebiliriz. Aslında dil öğrenmek zor değil, doğru yöntemler kullanıldığında kolaylıkla dil öğrenebiliriz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
YKS 2021
Temel Yeterlilik Testi

26 Haziran 2021

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
30
ADET SORU
267
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Doğru Bilgilerin Tek Adresi

  Her zaman en güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Genel olarak ... Devamını Oku

 • Eğitim Konularında Bir Numara

  Eğitim konularında en doğru bilgilere sahip olmanın en güvenilir yolu olan sitemizde güncel eğitim haberleri ilk almanız mümkün olmaktadır. Son zaman... Devamını Oku

 • Sınav Sonrası Puanlama Sistemleri

  Her geçen gün güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Eğitim alanı... Devamını Oku

  KATEGORİLER