Hayalleriniz İçin Motivasyon!

Şimdi Başlama Zamanı!

Öncelikle tanımıyla başlayalım. Sözlük anlamı ‘’güdülenme ‘’ dir.  Yani bir işi yapma arzusudur. Kişinin bir başka kişiden, bir kitaptan veya bir nesneden aldığı güçle harekete geçerek o işi başarma hedefidir. Motivasyon bilhassa okul hayatında öğrenciler için , diğer yanda iş hayatında çalışanlar için çok önemlidir. Çünkü öğrenci eğer kendini iyi motive edip başaracağına inanıp çalışırsa başarılı olur ve bu da güzel bir iş hayatını beraberinde getirir. Tabii iş hayatına atıldık diye motivasyonu elden bırakırsak kurduğumuz bütün dominolar yanlış bir dokunuşla yerle bir olabilir. Bu yüzden aşağıda sizi motive edebilecek birkaç taktik vereceğim. Ama öncelikle motivasyonun parçalarına bi bakalım.

Motivasyon Parçaları

Motivasyonun 3 temel parçası vardır.

 

 1. Harekete Geçme (Aktivasyon): Bu bir karar aşamasıdır. Örneğin kendinizi geliştirmek istediğiniz bir iş için bir kursa kaydolmak gibi; İngilizce öğrenmek için İngilizce kursuna kaydolmak. Bu sadece işin başlangıç aşamasıdır tabi.,
 2. Devamlılık(Israr) :Elbetteki herşey dört dörtlük gitmeyecek, önünüze bazı engeller çıkacak, ama önemli olan yılmadan o engelleri aşmak için çareler aramaktır. Mesela İngilizceyi çok öğrenmek istiyorsunuz ama konuşurken utanıyorsunuz, maalesef çoğu kişide var bu sanki herkes mükemmel İngilizce konuşuyor gibi ! Önce o utangaçlığı üstünüzden atacaksınız, kimse annesinin karnında öğrenmedi ya inglizceyi, sizde başarabilirsiniz : )
 3. Yoğunluk :Aslında yoğunluk belirlediğiniz hedef için verdiğiniz emektir. Çabalamalısınız, eğer çabalamassanız başaramassınız, İngilizce üzerinden gidersek tabiki de bir dil öğrenmek kolay değil fakat imkansız da değil, elinizdeki imkanlı sonuna kadar kullanıp hakkını vererek çalışırsanız, başarı merdivenlerini kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Dış ve İç Motivasyon

Motivasyon ilham alınan kaynağa göre ikiye ayrılır ; örneğin dış motivasyon için gözle görülür elle tutulur bir hedef olması gerekir, para kazanmak, kupa kazanmak vb dış motivasyon örneğidir.  İç motivasyon ise kişinin iç dünyasından gelen kişisel bir hazza çözüm bulma şeklidir. Örneğin bir bulmaca çözümü ya da kendinizi kaptırdığınız bir oyunu geçme hedefi, sizin iç motivasyonunuzun dışa vurumudur : )

Gelelim motivasyonu arttırma yollarına. Ne yaparsak daha başarılı oluruz ve motivasyonumuz daha yüksek olur ?

MOTİVASYONU ARTTIRMA YOLLARI

 • Bir Hikayeniz Olsun : Temiz bir kağıda gelecekte nerede olmak istediğinizi, nasıl bir hayata sahip olmak istediğinizi, ne iş yapmak istediğinizi kısaca yazın, ve bunlara şu anda sahip olduğunuz şeyleri de ekleyin. Göreceksiniz ki bu bir motive kaynağı olacak ve baktıkça gelecekte daha iyilerine sahip olacağınızın hayalini kuracaksınız. Bence harika bir motivasyon kaynağı bu. : )
 • Hayallerinizi Somutlaştırın :Gözlerinizi kapatın ve gelecekte yaşamak istediğiniz hayatı gözünüzün önüne getirin. İş hayatınızı, sağlığınızı, gelecekteki ailenizi; hepsini düşünüp somutlaştırın, bu sizin hayallerinizin gerçekliğini arttırıp hayallerinizi reel hayata dökmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Kendinizi Eğitin :Daha önce yazdığım bir yazıda dediğim gibi ‘’Okuyun, okuyan insandan zarar gelmez. ‘’ Özellikle de hayallerinizle ilgili kitaplar okuyun, seminerlere gidin, etkinliklere katılın, aktif olun. Unutmayın ne kadar emek verirseniz vazgeçmesi o kadar zor olur. !
 • Çocuklarla İletişime Geçin :Eğer günlük hayattan ya da yaşadıklarınızdan sıkıldıysanız, ki herkesin başına gelir bu zaman zaman, bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu bir çocuğa sığınmaktır. Çünkü çocuklar hayata daha basit bakar ve bizim karmaşık hayatımızı basite indirgememizde bize yardımcı olurlar, bence en güzel motivasyon kaynağı bu, hem bir çocuğu mutlu edeceksiniz, hem de kendinizi : )
 • Motive Edici Filmler İzleyin :Filmler sayesinde kendimize bir rol model bulup, bir idol belirleyip kendimizi moive edebiliriz. Birkaç film önerisi verecek olursam ; Rocky, Umudunu Kaybetme, Akıl Oyunları, Forest Gump, Özgürlük Yolu gibi ; yabancı menşeyli filmleri izleyebilirsiniz.
 • Yeterince Uyuyun :Her insana yeten uyku saati farklıdır, fakat dikkat edilmesi gereken unsur şudur ki uyku süresi 8 saati geçmemelidir, çünkü fazlası vücudunuzu tembelliğe alıştırır, tembellik motivasyonun baş düşmanıdır.
 • Kendinizi Ödüllendirin :Gerçekleştirmek istediğiniz hedefler için küçük ödüller belirleyin, başardığınızda bunu hakettim diyebileceğiniz küçük ödüller, bırakın büyüklerini patronlarınız versin ileride : )
 • Sahip Olduğunuz Herşeyin Değerini Bilin : Sahip olduğumuz şeyler, bilhassa ailemiz, sevdiklerimiz bizim için mutluluk kaynağı olmalıdır her zaman, bazen sırf sevdiğimiz için bile motive olabiliriz, bu yüzden dostlarım, sevdiklerinizin kıymetini bilin her zaman, belki sizi gerçek başarıya onlar götürebilir.

Sınav Sabahı Neler Yapılmalıdır?

Sınav Sabahı Neler Yapılmalıdır?

 

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
YKS 2021
Temel Yeterlilik Testi

26 Haziran 2021

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
30
ADET SORU
267
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Doğru Bilgilerin Tek Adresi

  Her zaman en güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Genel olarak ... Devamını Oku

 • Eğitim Konularında Bir Numara

  Eğitim konularında en doğru bilgilere sahip olmanın en güvenilir yolu olan sitemizde güncel eğitim haberleri ilk almanız mümkün olmaktadır. Son zaman... Devamını Oku

 • Sınav Sonrası Puanlama Sistemleri

  Her geçen gün güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Eğitim alanı... Devamını Oku

  KATEGORİLER