Sınava Girmeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken 9 Nokta

SINAVDAN ÖNCEKİ GÜN YAPILACAK 9 ŞEY

Sınavdan önceki gün öğrenciler için oldukça stresli geçebiliyor. Bir çok öğrenci ertesi günkü sınava hazırlanma konusunda ne yapması gerektiğini düşünüyor.

Öncelikle sınava çalışmaya son gün başlamak pek akıllıca değildir. Sınav için hazırlanmaya çok daha erken başlanması gerekir. Sınav öncesi sabahlamak yalnızca stres ve kafa karışıklığına sebep olacaktır.

Sınava nasıl hazırlanacağını bilmek sınav stresini azaltıp daha iyi not almanıza yardımcı olur. Daha iyisini yapmak, hata yapmaktan kaçınmak için yazıyı okumaya devam!

1) NOTLARINIZI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİN

Bir önceki gün eski notlarınızı gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Yeni bir konuya çalışmak kafanızı karıştırabilir. Bu karışıklık hem yeni konuyu öğrenmenize engel olup hem de eski konuları unutmanıza sebep olabilir. Bunun yerine çalışma rutininize devam etmeniz tavsiye edilir.

2) KONULARI BÖLÜMLERE AYIRARAK ÇALIŞIN

Konuları birer bütün olarak değil de parçalara ayırarak çalışmanız hem üstünüzdeki anlık yükü azaltır hem de öğrenip öğrenmediğinizi sık sık kontrol edebilmeniz için size fırsat oluşturur.

3) GEÇ SAATLERE KADAR ÇALIŞMAYIN

Gece geç saatlere kadar yapılan yoğun çalışmalar zamanı verimli kullanıp bir çok şeyi öğrenmeniz gibi görünebilir ancak beyninize dinlenme şansı vermeyerek çalışmanız, bilgileri hatırlamanızda size zorluk çıkarabilir.

4) YEDİĞİNİZE DİKKAT EDİN

Beyninizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermek başarıya giden yoldaki önemli bir etkendir. Bu, sınavdan önce iyi bir beslenme demektir. Beyninizi dinlendirmek için ara verdiğinizde sağlıklı ve verimli beslenme size yararlı olacaktır.

5) SABAHA HAZIR OLUN

Sınav günü ihtiyac duyacağınız tüm malzemeleri önceden hazır edin. Fazladan kalem, silgi vb. eşyaların eksiksiz olduğundan emin olun. Her şeyi bir önceki gece çantanıza koyun, böylece son dakika aramalarından ve panikten kurtulabilirsiniz.

6) ZİHNİNİZİ DİNLENDİRİN

Çalışmaya ara vermek, zihni dinlendirmek için her zaman yeterli olmayabilir. Ek olarak bir kitap okumak, çevrenizdekiler ile sohbet etmek, günlüğe bir şeyler yazmak sizi daha da rahatlatacaktır.

7) BİRAZ DA HAREKET

Çalıştığınız süre boyunca hareketsiz kalmanız sağlığınız açısından olumlu değildir. Verdiğiniz molalarda biraz egzersiz, yürüyüş vb. şeyler yapmak kan dolaşımını hızlandırıp sizi zinde tutacaktır.

8) GÜZEL BİR UYKUYU HAK ETTİNİZ

Bol çalışmalı, yorucu bir günün sonunda hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirmeyi hak ettiniz. Gece güzel bir uyku çekmek sizi hem dinlendirip hem de yarına hazır hale getirecektir. Yarına hazır olmak için zamanında yattığınızdan emin olun.

9) ALARM KURMAYI UNUTMAYIN

Sıkı bir çalışma, düzenli beslenme ve sağlam bir uyku… Fakat o da ne? Siz uyurken sınav saati geçmiş. Bu durumu yaşamamak için önceki gün bir alarm kurmayı unutmayın.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
YKS 2021
Temel Yeterlilik Testi

26 Haziran 2021

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
30
ADET SORU
267
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Doğru Bilgilerin Tek Adresi

  Her zaman en güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Genel olarak ... Devamını Oku

 • Eğitim Konularında Bir Numara

  Eğitim konularında en doğru bilgilere sahip olmanın en güvenilir yolu olan sitemizde güncel eğitim haberleri ilk almanız mümkün olmaktadır. Son zaman... Devamını Oku

 • Sınav Sonrası Puanlama Sistemleri

  Her geçen gün güvenilir hizmetleri ile en fazla tercih edilen sitemizde tüm eğitim haberleri en doğru şekilde almanız mümkün olmaktadır. Eğitim alanı... Devamını Oku

  KATEGORİLER